Šta je ocena rizika u osiguranju imovine?

Ocena rizika u osiguranju imovine predstavlja proces procene potencijalnih rizika i šteta koji mogu nastati na osiguranoj imovini. 


Ova ocena pomaže osiguravajućim kućama da utvrde odgovarajuću premiju (cenu osiguranja) koju treba naplatiti Ugovaraču/Osiguraniku za pokriće datih rizika. Osim toga, ocena rizika omogućava osiguravajućim kućama da odrede obim pokrića koji će biti uključen u polisu osiguranja.


Ocena rizika uključuje analizu niza faktora koji mogu uticati na verovatnoću i ozbiljnost potencijalnih šteta. Evo nekoliko ključnih faktora koji se obično uzimaju u obzir prilikom ocene rizika u osiguranju imovine:

  • Lokacija: Geografska lokacija imovine je važan faktor jer određeni regioni mogu biti skloni određenim prirodnim katastrofama poput poplava, zemljotresa ili oluja.
  • Vrednost imovine: Procenjena vrednost imovine, uključujući strukturu i sadržaj, utiče na visinu premije i ukupno pokriće. Skupoceni predmeti mogu zahtevati dodatno osiguranje.
  • Vrsta imovine: Da li se radi o stambenoj kući, stanu ili poslovnom prostoru? Različiti tipovi imovine nose različite rizike.
  • Istorija nepogoda: Ako je područje imovine prethodno bilo pogođeno prirodnim katastrofama, to može uticati na procenu rizika i premiju.
  • Sigurnosne mere: Postojanje sigurnosnih mera kao što su protivprovalni sistemi, detektori dima ili sprinkleri može smanjiti rizik od šteta i uticati na premiju.
  • Starost i stanje objekta: Starije zgrade ili one u lošem stanju mogu biti sklonije problemima kao što su oštećenja vode ili strukturni problemi.
  • Sadržaj objekta: Vrsta i vrednost sadržaja (nameštaj, elektronika, umetnička dela) takođe igraju ulogu u proceni rizika.


Na osnovu ovih faktora, osiguravajuće kuće određuju verovatnoću i potencijalnu štetu koju bi mogli pretrpeti. Veći rizik obično dovodi do više premije, dok niži rizik može rezultirati nižom premijom. Cilj ocene rizika je da osiguravajuća kuća pruži odgovarajuće i pravične uslove osiguranja koji odražavaju stvarne rizike osigurane imovine.


A kako Ugovarač osiguranja odnosno Osiguranik može da učestvuje u ovome, pročitajte klikom na sledeću lekciju koja govori o tome zašto je bitno da se prijave promene (opasnosti) rizika.

Da li je ovaj članak bio od pomoći?

0 od 0 se sviđa ovaj članak