Kako da refundiram troškove kod privatnog zdravstvenog osiguranja?
Ukoliko ste koristili usluge u ustanovama van mreže, ili niste uspeli da dobijete call centar, a pregled vam je hitno bio potreban pa ste sami platili medicinske troškove i sada želite da podnesete zahtev za refundaciju - to možete da uradite na sledeći način.
Svaka osiguravajuća kuća ima obrazac za naknadu troškova medicinskih usluga koji je potrebno popuniti. Pored unosa ličnih podataka, u obrazac treba uneti i podatke o pruženoj medicinskoj usluzi. To su uglavnom razlog javljanja lekaru odnosno opis zdravstvenog problema, izvršena medicinska usluga, datum izvršene medicinske usluge i iznos troškova izvršenih medicinskih usluga.
Uz popunjeni obrazac, potrebno je priložiti i sledeću dokumentaciju:
- Original fiskalnih računa o izvršenim uslugama,
- Kopiju medicinske dokumentacije u vezi sa pruženom uslugom,
- Broj dinarskog tekućeg računa (potvrda banke ili fotokopija bankovne kartice),
- Zahtev za preautorizaciju, ukoliko je vršeno prethodno odobrenje troškova, odnosno najavljivanje call centru da ćete ići u medicinsku ustanovu koja nije u mreži ustanova,
- Ostala dokumentacija na zahtev osiguravača.
Mnoge osiguravajuće kuće praktikuju da im se pomenuta dokumentacija šalje u originalu, brzom poštom, na adresu koja je sedište osiguravajuće kuće i koju možete pronaći kako na samoj polisi, tako i na internetu. Neke osiguravajuće kuće prihvataju da zahtev za refundaciju pošaljete i putem maila, ali uvek se dobro raspitajte kakva je procedura kod vaše osiguravajuće kuće kako biste na vreme prikupili dokumentaciju i poslali zahtev za refundaciju.
Zakonski rok za podnošenje zahteva za refundaciju je 3 godine, a rok da osiguravajuća kuća odgovori na zahtev za refundaciju je 14 dana, od dana podnošenja zahteva.
A šta se dešava kada istekne osiguravajuća godina? Da li se polisa automatski obnavlja ili vi sami o tome odlučujete. Saznajte klikom na sledeću lekciju.