Koja je procedura za prijavu štete ako mi se zapali imovina?
Kada se suočite sa požarom koji prouzrokuje štetu na vašoj imovini, to je trenutak izuzetne stresnosti i važno je znati kako pravilno da postupite u takvoj situaciji.
Prva i najvažnija stvar je osigurati sigurnost svih prisutnih. Pozovite hitne službe – vatrogasce i policiju – kako biste sprečili širenje vatre i osigurali sigurnost.
Nakon što je situacija pod kontrolom, odmah kontaktirajte svoju osiguravajuću kuću. Obavestite ih o požaru i podnesite prijavu štete. Osiguravajuća kuća će vam pružiti smernice o tome kako dalje postupiti.
Ako je moguće, dokumentujte štetu fotografijama ili snimcima. Osiguravajuća kuća će ove vizualne dokaze iskoristiti za procenu štete i obradu zahteva za naknadu.
Ukoliko je šteta ipak veća, potrebno je da osiguravajuća kuća pošalje procenitelja kako bi na licu mesta procenio nastalu štetu. Nemojte da menjate ili dirate oštećenu imovinu pre nego što dođe procenitelj. Njegova procena će biti temelj za utvrđivanje stvarnog obima štete i bitno je da sarađujete sa njim, da mu date sve potrebne informacije i dokumentaciju u vidu zabeleženih fotografija ili snimaka koji će olakšati proces procene štete.
Osiguravajuća kompanija će obično poslati procjenitelja na teren radi detaljne procjene štete. Surađujte s procjeniteljem, pružajući sve potrebne informacije i dokumentaciju kako biste olakšali proces obrade zahteva.
Koja je procedura za prijavu štete ako imovina bude poplavljena? Šta se dešava kada nastane izliv vode iz cevi? Saznajte klikom na sledeću lekciju.