Koja je procedura za prijavu štete ako mi imovina bude poplavljena?
Nevreme poput poplava ili izliva vode iz korita reka, jezera ili mora može izazvati veliku štetu na imovini i biti izvor izuzetnog stresa. Poplavom se smatra i podzemna voda, odnosno voda koja usled velikih padavina izađe na površinu. U takvim trenucima, ključno je znati kako pravilno da postupite kako biste olakšali proces prijave štete osiguravajućoj kući i započeli obnovu vaše imovine.
Prvi korak nakon što se situacija smiri jeste da kontaktirate osiguravajuću kuću. Obavestite ih o poplavi ili izlivu vode i podnesite prijavu štete. Brza reakcija je važna jer će vam osiguravajuća kuća pružiti smernice o sledećim koracima.
Ako je moguće, dokumentujte štetu fotografijama ili snimcima. Kao i kod situacije kada izbije požar, tako i kod ove situacije treba izbegavati menjanje ili diranje oštećene imovine pre dolaska procenitelja osiguravajuće kuće.
Važna napomena: poplava, izliv vode iz korita ili izliv podzemnih voda usled velikih padavina nije isto što i izliv vode iz vodovodne ili kanalizacione cevi. Ako je uzrok vode u stanu/kući pucanje vodovodne ili kanalizacione cevi ili izlivanje iz posuda za akumulaciju tečnosti (kotlova, rezervoara) taj rizik mora odvojeno da se ugovori od rizika poplave. Za vlasnika kuće/stana to izgleda kao poplava, međutim osiguravajuća kuća to ne gleda tako, već ga tretira kao odvojeno pokriće koje se dodatno ugovara.