Šta je tabela invaliditeta u osiguranju zaposlenih od nezgode?

Tabela invaliditeta je sistematičan pregled i ocenjivanje različitih posledica nesrećnih slučajeva ili nezgoda kako bi se odredio stepen trajnog gubitka opšte radne sposobnosti osiguranika odnosno zaposlenih.


Ova tabela sadrži različite tačke koje opisuju različite povrede ili oštećenja i dodeljuju im određene procente invaliditeta na osnovu njihove ozbiljnosti. Na osnovu tih procenata invaliditeta, osiguravajuće kuće određuju iznos nadoknade koji će biti isplaćen osiguraniku (zaposlenom) kao kompenzacija za trajno smanjenje radne sposobnosti usled povrede ili nesrećnog slučaja. 


Tabela invaliditeta služi kao referentni okvir za donošenje odluka o isplati osigurane sume u slučaju trajnih posledica nesrećnog slučaja.


Na primer, pogledajmo odeljak koji se odnosi na povrede prstiju:

  1. Potpuna ukočenost svih prstiju jedne ruke: 40% invaliditeta
  2. Potpuna ukočenost čitavog palca: 15% invaliditeta
  3. Potpuna ukočenost čitavog kažiprsta: 9% invaliditeta
  4. Potpuna ukočenost srednjeg, domalog i malog prsta:
    a) Čitavog srednjeg prsta: 6% invaliditeta
    b) Za svaki domali i mali prst: 4% invaliditeta.


Na primer, ako je zaposleni doživeo povredu zbog koje je došlo do potpune ukočenosti svih prstiju jedne ruke, prema ovoj tabeli biće mu dodeljen procenat invaliditeta od 40%. To znači da će osiguravajuća kuća isplatiti određeni iznos novčane nadoknade zaposlenom na osnovu tog procenata.


Svaki zaposleni može koristiti ovu tabelu kako bi bolje razumeo kako se njegova povreda vrednuje u okviru sistema osiguranja od nezgode. Na osnovu vrste povrede i pripadajućeg procenta invaliditeta, zaposlenii može da ima jasniju predstavu o tome kolika će biti nadoknada koju će dobiti od osiguravajuće kuće kao kompenzaciju za trajno smanjenje radne sposobnosti usled te povrede.


Da li ovo osiguranje važi samo dok smo na radnom mestu ili i van njega? Saznajte klikom na sledeću lekciju.

Da li je ovaj članak bio od pomoći?

1 od 1 se sviđa ovaj članak